Mamigo Blog Alergia na mlieko: Mliečne alergény pod lupou

Alergia na mlieko: Mliečne alergény pod lupou

Alergia na mlieko: Mliečne alergény pod lupouV súčasnosti sa (aj v rámci našej práce) stretávame s čoraz väčším počtom ľudí, ktorí trpia niektorou z foriem alergie na mlieko. Tejto alergii sme už pár článkov na našom blogu venovali, tentoraz sa budeme detailnejšie zaoberať konkrétnym mliečnym alergénom.

Alergia na mlieko je v podstate alergiou na bielkoviny, ktoré sa nachádzajú v mlieku. Najčastejšie v kravskom. Podobné bielkoviny sa však nachádzajú aj v mlieku iných cicavcov, ako napríklad v kozom či ovčom mlieku. Práve preto je vo veľkej miere pravdepodobné, že ak vám zistili alergiu na mlieko, budete alergicky reagovať na viacero druhov mlieka.

V mlieku nájdeme dva základné typy bielkovín, ktoré majú rôzne vlastnosti, a to:
● kazeín
● srvátkové bielkoviny


Prečo to spomíname? Pretože človek môže byť pokojne alergický len na jeden druh mliečnej bielkoviny. Čo to znamená v realite?


Alergia na kazeín – hlavnú mliečnu bielkovinu

Kazeín je bielkovina, ktorá je tepelne odolná, a preto účinok alergénu nie je možné znížiť ani prevarením mlieka. Na druhej však neovplyvňuje materské mlieko kojacej maminy, takže ak vášmu bábätku diagnostikovali alergiu na kazeín, vy mlieko piť môžete a zároveň môžete dojčiť svoje bábätko. Alergia na kazeín je však dlhodobá a, žiaľ, existuje len malá šanca, že z nej dieťa vyrastie.


Alergia na beta-laktoglobulín

Beta-laktoglobulín je inými slovami práve srvátková bielkovina. Na rozdiel od kazeínu, prevarením mlieka sa účinok tohto alergénu zníži. Zlou správou je, že tento druh bielkoviny prechádza zo stravy aj do materského mlieka, takže ak vášmu bábätku lekár diagnostikoval alergiu práve na beta-laktoglobulín, bezmliečnu diétu musíte dodržiavať aj vy. Dobrou správou však je, že väčšina detí z nej do troch rokov „vyrastie“ a potom môžu bez problémov konzumovať akékoľvek mliečne výrobky.


Viete, prečo sa alergia na mlieko prejavuje tráviacimi problémami?

Je to spôsobené tým, že obidva druhy mliečnych bielkovín sú odolné tráviacim šťavám. Práve preto sa alergia na mlieko často prejavuje črevnými problémami.

V dnešnej dobe, našťastie, existuje množstvo chutných a zdravých náhrad za mlieko, ktoré si môžete vyrobiť aj sami doma. Omáčky, ale aj krémové polievky môžete pokojne vyrobiť z rastlinného mlieka. Existuje viacero druhov a recepty, ako na to nájdete aj na našom webe. Mimochodom, náš MioMat – hrnček var je celý prispôsobený na varenie bez mlieka, pretože klasické živočíšne mlieko do neho ísť ani nemôže. Presvedčte sa sami a prečítajte si o našom MioMate viac tu.