Mamigo Blog Alergia na kravské mlieko: Čím nahradiť všetky živiny a vitamíny?

Alergia na kravské mlieko: Čím nahradiť všetky živiny a vitamíny?

Alergia na kravské mlieko: Čím nahradiť všetky živiny a vitamíny?


Alergia na mlieko je jednou z najrozšírenejších potravinových alergií na svete. Detailnejšie sme sa jej venovali v článku Alergia na mlieko a intolerancia laktózy: Viete, ako ich rozoznať? Dnes sa budeme venovať ďalšej často diskutovanej téme – čím nahradiť všetky živiny a vitamíny, ktoré sa nachádzajú v kravskom mlieku?

Žiť bez mlieka a mliečnych výrobkov môže byť zo začiatku naozaj náročné, pretože vo svojej podstate nie je jednoduché zabezpečiť organizmu stravu, ktorá by mu dodala dostatok vápnika. Správnym jedálničkom však doprajete telu prísun potrebných vitamínov a živín, nevynímajúc vápnik. Ukážeme vám, ako na to.


V hlavnej úlohe – zelenina

Pri alergii na mlieko je najcennejším zdrojom vápnika hlavne zelenina, a to brokolica, kel, kaleráb, špenát, čínska kapusta či pór. V maku sa dokonca nachádza až 12-krát viac vápnika ako v mlieku. Dostatok vápnika však nájdete aj sóji, fazuli či v červenej šošovici. Vápnik obsahujú aj lieskové orechy, vlašské orechy, mandle či dokonca vňate a v jedálnom lístku by nemal chýbať losos a tuniak. Toto všetko sú potraviny, v ktorých nájdete viac vápnika ako v ktoromkoľvek kravskom mlieku z obchodu (keďže o ich kvalite môžeme niekedy diskutovať).


Nebojte sa experimentovať s rastlinnými mliekami

Samotné mlieko je možné nahradiť rôznymi druhmi rastlinného mlieka a recepty na mnohé z nich nájdete aj na našom webe MioMat. Vhodné je mandľové, kokosové, ryžové, ovsené či makové mlieko. V bežnej kuchyni najviac oceníte ryžové mlieko, ktoré je chuťovo neutrálne a hodí sa do polievok, omáčok či iných jedál, kde ste doteraz používali mlieko. Príprava rastlinného mlieko v MioMate je veľmi jednoduchá s zvládne ju každý. Jednotlivé ingrediencie podľa receptu nasypete do nádoby MioMatu, zalejete vodou a zapnete program na prípravu rastlinného mlieka. O pár minút sa MioMat ozve, že je to všetko hotové.

RECEPTY NA RASTLINNÉ MLIEKA


Zeleninu len z trhu!

Aby ste zo zeleniny vyťažili maximum zdraviu prospešných látok, odporúčame vám ju kupovať na trhoch, kde ju predávajú slovenskí pestovatelia. Strukoviny tiež kupujte radšej nespracované a na noc ich namočte do vody. Oriešky a rôzne semiačka dnes už kúpite v každom dobrom Bio obchode.