Mamigo Blog Intolerancia laktózy: Poznáme tri druhy

Intolerancia laktózy: Poznáme tri druhy

Intolerancia laktózy: Poznáme tri druhy


Intolerancia laktózy je na našom blogu často skloňovanou témou, a to z jedného jediného dôvodu – vieme, že mnohým ľuďom znepríjemňuje život a my sa im snažíme pomôcť aspoň našimi radami, ktoré sa týkajú stravovania a životného štýlu.

Ľuďom s neznášanlivosťou laktózy nedostatočne pracuje alebo úplne chýba enzým, ktorý voláme laktáza. Len málokedy sa stane, že by táto porucha bola vrodená, ale, samozrejme, možné to je. Intolerancia laktózy je podmienená i vekom. Často sa stretávame s tým, že ľudia, ktorí v mladosti nemali s mliekom žiadny problém, zrazu pociťujú po jeho konzumácii nafukovanie brucha či kŕče.


Aké druhy intolerancie laktózy poznáme?

Vo všeobecnosti poznáme tri druhy neznášanlivosti laktózy, a to fyziologickú, dočasnú a vrodenú. Aký je medzi nimi rozdiel?


Najčastejšia je fyziologická intolerancia laktózy

Vysvetlenie toho, prečo môže človek trpieť fyziologickou intoleranciou laktózy, je veľmi zaujímavé a súvisí nielen s vekom, ale i zemepisnou šírkou. Ako určite všetci dobre vieme, človek je cicavec a v prvých mesiacoch svojho života je jeho jediným príjmom potravy mlieko. Práve preto je aktivita enzýmu laktáza (s výnimkou vrodenej neznášanlivosti) najvyššia v dojčenskom období.

Vo veľmi dávnej minulosti sa však človek nestretol s iným než materským mliekom, pretože v počiatkoch svojej existencie boli ľudia lovcami. Mlieko zvierat človek nepil. Preto aktivita tohto enzýmu postupne klesala. Rozdiel tiež môžeme vidieť aj medzi ľuďmi, ktorí žijú v severských a južných krajinách. Na severe, kde je slnečných lúčov menej a ľudský organizmus musí vitamín D získavať aj z mlieka, sa intolerancia laktózy vyskytuje len zriedka. Naopak až 80 percent černochov žijúcich v Afrike mlieko stráviť nevie.


Kedy trpíme dočasnou neznášanlivosťou?

Dočasná intolerancia sa najčastejšie objavuje po vírusových alebo bakteriálnych črevných ochoreniach. Príkladom u detí je hnačka, ktorú spôsobujú rotavírusy. Hnačka môže pretrvávať aj po prekonaní ochorenia a skončí až po vyradení mliečnych výrobkov. Stále je to však len dočasný stav a keď sa sliznica čriev upokojí, deti môžu mlieko znovu prijímať.


Vrodená intolerancia laktózy je zriedkavá

S vrodenou neznášanlivosťou sa môžeme stretnúť už u novorodencov, najčastejšie ide o tie detičky, ktoré sa narodili predčasne. Príznakmi sú prudké hnačky po konzumácii materského mlieka a keďže je to ich jediný zdroj potravy, bábätkám chýbajú potrebné živiny a sú dehydrované. Často končia v nemocnici a po vyšetreniach sa zistí vrodená intolerancia laktózy a detičky musia prejsť na špeciálnu bezlaktózovú stravu.

Aj keď nám intolerancia laktózy vie znepríjemniť život, nič nie je stratené. Len na našej stránke nájdete veľké množstvo zdravých receptov, pri ktorých mlieko a mliečne výrobky používať nemusíte. Všetky pripravíte v MioMat – hrnčeku var, ktorý je ideálnym pomocníkom v kuchyni pre tých, ktorých trápi intolerancia laktózy.