Mamigo Blog Alergia na mlieko: Čo o nej (možno) neviete?

Alergia na mlieko: Čo o nej (možno) neviete?

Alergia na mlieko: Čo o nej (možno) neviete?Je alergia na mlieko realita alebo mýtus? Prečo je nebezpečná a prečo by ste ju nemali podceniť? Odpovede na vaše otázky sa vám pokúsime dať v našom ďalšom článku.


Poznáte rozdiel medzi alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy?

Detailnejšie sme sa tejto problematike venovali v našom článku
Alergia na mlieko a intolerancia laktózy: Viete, ako ich rozoznať?

V skratke si ale zopakujeme, že je veľmi dôležité rozlíšiť, či ide skutočne o alergiu na mlieko, ale len o intoleranciu laktózy. „Len“ píšeme schválne. Pri alergii totiž telo prudko reaguje na bielkoviny kravského mlieka a imunitný systém si myslí, že jedlo je pre organizmus škodlivé a začne proti nemu vytvárať protilátky. Ak trpíte alergiou na mlieko, nemôžete ho prijať v žiadnej podobe. Telo mlieko skrátka neprijme a vy vystavujete svoje zdravie vážnemu riziku. Pri intolerancii laktózy je to inak. Tá sa prejaví, keď človek nemá dostatok enzýmu laktázy v tenkom čreve a nevie spracovať mliečnu laktózu. Nerozštiepený mliečny cukor sa posunie ďalej do čreva, kde vyvoláva problémy ako nadúvanie, plynatosť, hnačky či bolesti brucha. Pri intolerancii laktózy však niektoré druhy mliečnych výrobkov konzumovať môžete – vždy je to však individuálne a je potrebné sa poradiť s lekárom.


Alergia sa môže prejavovať aj ako viróza

Aj alergia na mlieka, aj intolerancia laktózy sa prejavujú podobne – najčastejšie ide o problémy s tráviacim systémom. Pri alergii sa však často objavujú aj iné príznaky. Po konzumácii mlieka môžete mať pocit, že sa u vás začína viróza. Začne vás škriabať v hrdle, kašlete a dokonca sa vám môže zvýšiť aj teplota. Ak vaše dieťa často bolí hrdlo, príčinou môže byť pokojne aj alergia na mlieko. Známe sú aj prípady, kedy bola alergia na mlieko taká silná, že stačilo priložiť si mlieko k ústam a už došlo k opuchu pier.


Alergici musia na mlieko úplne zabudnúť

Medzi ľuďmi často kolujú rôzne fámy a jednou z nich je, že alergici na mlieko môžu jesť napríklad jogurty. Je to úplný nezmysel, pretože práve v jogurtoch sa nachádza niekoľkokrát väčšie množstvo bielkovín kravského mlieka ako v samotnom mlieku. Pre alergikov sú teda ešte nebezpečnejšie. Ak alergiou na mlieko trpíte, nevystavujte svoj organizmus zbytočnému riziku. Imunitný systém totiž po konzumácii látky, ktorá je pre neho doslova jedom, uvoľní veľké množstvo chemických látok, aby ochránil organizmus. To všetko negatívne vplýva nielen na dýchací systém či tráviaci systém, ale aj na kardiovaskulárny systém. Navyše pri výraznej alergickej reakcii môže dôjsť až k zástave srdca.


Dá sa alergia na mlieko vyriešiť liekmi?

Nie. Najlepším a najúčinnejším liekom na akúkoľvek potravinovú alergiu je vyhýbať sa jedlám, ktoré ju zapríčiňujú. Pre potvrdenie alergie si môžete dať urobiť testy u alergológa. Ak sa bojíte toho, že nebudete mať teraz čo jesť – veď predsa vo všetkom je mlieko, upokojte sa. Samotné mlieko hravo nahradíte zdravými rastlinnými mliekami, ktoré si vďaka nášmu
MioMatu – hrnčeku var pripravíte aj vy doma. MioMat vám vyrobí aj ostatné jedla bez mlieka, napríklad jemné zeleninové polievky či kaše. Na ich výrobu potrebujete len samotné ingrediencie a vodu. Polievky si vďaka špeciálnej funkcii MioMatu môžete urobiť aj v RAW podobe a náš hrnček var má dokonca i program na výrobu vitamínmi nabitých smoothies. Recepty na polievky, kaše, rastlinné mlieka či smoothies nájdete aj na našej stránke.