Mamigo Blog Alergia na mlieko a intolerancia laktózy: Viete, ako ich rozoznať?

Alergia na mlieko a intolerancia laktózy: Viete, ako ich rozoznať?

Alergia na mlieko a intolerancia laktózy: Viete, ako ich rozoznať?Vypijete dúšok mlieka a hneď vám je zle? Už dlhšie na sebe pozorujete, že vám nerobia dobre mliečne výrobky? Je možné, že trpíte intoleranciou laktózy alebo máte alergiu na mlieko. Nie, nejde o rovnaké diagnózy a v našom článku vám dnes prezradíme, aký je medzi nimi rozdiel.


Mám intoleranciu laktózy?

O laktózovej intolerancii hovoríme vtedy, keď človek trpí nedostatkom enzýmu laktázy, dôsledkom čoho nie je schopný spracovať a vstrebať mliečny cukor – laktózu. Činnosťou črevných baktérií nestrávená laktóza kvasí a dochádza k nadmernej produkcii plynov, ktoré sú dôvodom bolestí brucha, nadúvania či naopak preháňania.

Poznáme tri druhy laktózovej intolerancie. Vrodená intolerancia sa prejaví už pri kojení, pri geneticky získanej intolerancii sa prvé príznaky objavujú najčastejšie v puberte alebo v dospelosti a potom poznáme ešte získanú. Tá sa môže objaviť napríklad po prekonaní infekcie tráviaceho systému alebo pri neliečenej celiakii.

Ako sme už spomínali, prejavuje sa nadúvaním či bolesťami brucha po prijatí mlieka alebo mliečnych výrobkov. Tolerancia laktózy a znášanlivosť jednotlivých mliečnych výrobkov je individuálna, vo všeobecnosti však platí, že lepšie tolerované bývajú zakysané mliečne výrobky, u ktorých sa vďaka baktériám mliečneho kvasenia znížil obsah laktózy o 20 – 50%. Samozrejme, posledné slovo nielen v diagnóze, ale aj v postupe liečby má vždy lekár. Preto jeho návštevu neodkladajte.


Mám alergiu na mlieko?

Zatiaľ čo laktózová intolerancia sa radí medzi anomálie, ktoré vieme korigovať a nemusíte sa vzdať všetkých mliečnych výrobkov, pri alergii na bielkovinu kravského mlieka platí úplný zákaz konzumácie akýchkoľvek výrobkov, ktoré obsahujú mlieko. Ide je o jednu z najrozšírenejších potravinových alergií a až v 95 percentách prípadov sa prejaví už v prvom roku života dieťaťa. Touto alergiou trpí 2 – 5% dojčiat, avšak väčšinou do troch rokov zmizne. Ak nie, mlieka a mliečnych výrobkov sa človek musí úplne vzdať. Alergia, žiaľ, máva oveľa závažnejší priebeh ako laktózová intolerancia. U malých detí sa často objavuje krv v stolici, zvracanie, neznesiteľné bolesti brucha, vyrážky, ale i anafylaktický šok, ktorý vážne ohrozuje život.

Keďže ľudia, trpiaci alergiou na mlieko, sa musia úplne vzdať jeho konzumácie, bielkoviny musia dopĺňať i iných zdrojov. Skvelou alternatívou klasických mliek sú rastlinné mlieka, ktoré si jednoducho môžete vyrobiť aj vy doma. A to vďaka nášmu
MioMatu – hrnčeku var. Ten má okrem funkcií na výrobu krémových polievok, raňajkových kaší či smoothie aj funkciu na výrobu rastlinných mliek. Na našom webe nájdete aj množstvo receptov nielen na rastlinné mlieka, ale aj kaše či polievky, ktoré sú vhodné aj pre ľudí trpiacich alergiou na mlieko či intoleranciou laktózy.