Mamigo Blog Zdravá strava: 4 tipy, ako s ňou začať

Zdravá strava: 4 tipy, ako s ňou začať

Zdravá strava: 4 tipy, ako s ňou začať
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aké skvelé by bolo, keby ste sa v jeden deň zobudili a vôbec nemali chuť na nezdravé jedlá? Žiadne hranolky, žiadne vyprážané kuracie rezne či hamburgery z fast foodu? Nie je to až tak nereálne, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Ani zďaleka to nie je tak, že sa narodíme s tým, že nevieme odolať poriadne osoleným hranolkám a nenávidíme mrkvu. Naše stravovacie návyky si budujeme počas života a ovplyvňuje nás aj naše okolie. Nebolo to tak dávno, kedy sa každý školský výlet končil v nejakej prevádzke rýchleho občerstvenia. Keby sa končil napríklad v zelovoci, možno by sme dnes písali článok na úplne inú tému. Avšak o tom, čo by bolo, keby… si možno povieme inokedy. :)

Ako zastaviť navonok neprekonateľnú túžbu po nezdravých jedlách? Máme pre vás štyri tipy, ktoré vám pomôžu.


1. Zdravá strava radí: zabudnite na fast food

Rýchleho občerstvenia sa musíte jednoducho vzdať zo dňa na deň. To je najrýchlejší a najjednoduchší spôsob, ako sa zbavíte nadbytočných kalórií, ktoré vaše telo vôbec nepotrebuje. Skutočne chutné a pritom zdravé jedlo si môžete pripraviť aj vy, a to dokonca veľmi rýchlo. Už za 25 minút si v našom MioMate - hrnčeku var pripravíte lahodné krémové polievky, raňajkové kaše, rastlinné mlieka či osviežujúce smoothies.


2. Zdravá strava sýtené a presladené nápoje nepozná

Pitie sladkých sýtených vôd je naozaj výborný spôsob, ako prijať veľa kalórií a nenajesť sa z nich. Preto pite nápoje bez umelých sladidiel. Ideálna je voda či rôzne čaje. Vodu si môžete ochutiť citrónom či iným ovocím a spraviť si lahodnú limonádu bez zbytočných cukrov. „Voda síce nepatrí medzi živiny, ale pre ľudský organizmus je nevyhnutná. Tvorí prostredie pre životné procesy a napomáha organizmu vyplavovať škodlivé látky. Nedostatok vody môže nášmu telu veľmi uškodiť. Od bolesti hlavy, únavy až napríklad po tvorbu obličkových kameňov,“ vysvetľuje dôležitosť vody v našom živote nutričná terapeutka Edita Weidenthalerová, nutričná terapeutka , Klinika detského a dorastového lekárstva vo VFN Praha, detská ambulancia.


3. Polotovary nemajú v zdravej strave žiadne miesto

Kam vedú vaše kroky po práci? Do obchodu kúpiť niečo na večeru? Rozmýšľate nad nejakou rýchlou večerou, ktorá vám nezaberie veľa času? Z regálov na vás číha mrazená pizza, gordon bleu, ktorý stačí len zohriať, či instantné cestoviny. Polotovary sú síce rýchlou alternatívou, ale neobsahujú potrebné živiny. Väčšina z nich má i vysoký obsah kalórií, ktoré k zdravej strave rozhodne nepatria. Náš MioMat - hrnček var vám pripraví zeleninové polievky, kaše či smoothies ešte jednoduchšie! Jednoducho nakrájate všetky ingrediencie, vložíte ich do MioMatu a stlačíte gombík. O 25 minút budete mať na stole hotovú zdravú polievku bez toho, aby ste museli stáť nad sporákom.


4. S maškrtami opatrne

Chodievate tajne vyjedať sladkosti? Prestaňte s tým! Ak budete počas dňa jesť viac menších jedál, ktoré obsahujú vyšší obsah bielkovín a vlákninu, nebudete medzi jedlami pociťovať hlad a nebudú vás lákať ani sladkosti.

Z toho všetkého vyplýva, že najlepším spôsobom, ako naučiť mozog na chuť zdravej stravy je nakŕmiť telo zdravými potravinami. A náš MioMat - hrnček var vám v tom veľmi rád pomôže.