Mamigo Blog Účinný tréning: Ako nepodľahnúť vlčiemu hladu?

Účinný tréning: Ako nepodľahnúť vlčiemu hladu?

Účinný tréning: Ako nepodľahnúť vlčiemu hladu?


Takmer každý deň poctivo trénujete, zdravo sa stravujete a svoj životný štýl môžete konečne označiť za zdravý? Potom vás určite nahnevá vlčí hlad po tréningu, s ktorým bojujú mnohí z nás. Ako nad ním zvíťaziť?

Stáva sa to viacerým ľuďom a nebudeme klamať, občas aj nám. Hodinu sa potíme v posilňovni a keď prídeme domov, nevieme sa „dojesť“. Prečo? Na jednej strane máme pocit, že si to zaslúžime, na strane druhej náš žalúdok sužuje nepredstaviteľný hlad. Problémom však je, že ľudia, ktorí sa po cvičení prejedajú, často prijmú omnoho viac kalórií, ako spálili. My sa vám dnes pokúsime pár vetami poradiť, ako svoje chúťky udržať na uzde.


Cvičenie si plánujte

Ak viete, že máte po cvičení stále hlad, naplánujte si športovanie tak, aby nadväzovalo na jedno z vašich denných jedál - raňajky, obed alebo večeru. Aj keď sa potom najete, nezjete viac, ako by ste zjedli za bežnej situácie.


Proteíny vs. sacharidy

Bielkoviny a sacharidy sú v oblasti zdravého životného štýlu pomerne diskutovanou témou. V jednou sa však odborníci zhodujú – jedlo po tréningu by malo obsahovať štyri diely sacharidov a jeden diel proteínov. Tak si doplníte energiu a zároveň pomôžete regenerácii svalov. Samozrejme, treba rozoznávať zdravé sacharidy od tých nezdravých.


Pravidelná strava je základ

V zásade platí, že ak budete v malom množstve jesť päťkrát denne, vyhnete sa pocitom nekontrolovateľného vlčieho hladu, ktorý sa objavuje po intenzívnom tréningu. Nechceme počuť žiadne výhovorky o tom, že na poriadne a pravidelné jedlo nemáte čas. Pomôcť vám môže i náš MioMat – hrnček var, do ktorého stačí len vložiť nakrájané ingrediencie a o niekoľko minút máte hotovú zdravú polievku, kašu, ovocnú výživu, smoothie či rastlinné mlieko, aj v RAW kvalite. Nemusíte si hlavu lámať ani s výberom jedla – k MioMatu si môžete objednať i praktický receptár a oveľa viac receptov nájdete aj na našom webe.


Dajte zbohom stereotypom

Zrejme si to neuvedomujete, no prejedanie sa po tréningu je určitou formou stereotypu. Jednoducho ste zvyknutí sa po športovaní najesť a vaše telo to očakáva. Preto skúste svoju pozornosť upriamiť na niečo úplne iné než na jedlo. Napríklad si napustite horúcu vaňu a vychutnajte si ju s dobrou knihou.


Dodržiavajte pitný režim

Odborníci na zdravú výživu tvrdia, že veľa ľudí nevie odlíšiť hlad od smädu. Zdá sa nám, že sme hladní, ale v skutočnosti sme len smädní. Preto po intenzívnom tréningu okamžite doplňte tekutiny. Možno vás prekvapí, že vaším problémom vôbec nebol hlad, ale smäd. Samozrejme, zabudnite na sladké vody – stavte na čistú vodu, bonusom pre váš organizmus bude vodíková voda, ktorá má v sebe množstvo zdravotných benefitov.