Mamigo Blog Môžem dojčiť, keď má moje dieťa alergiu na mlieko?

Dojčenie: Môžem dojčiť, keď má moje dieťa alergiu na mlieko?

Dojčenie: Môžem dojčiť, keď má moje dieťa alergiu na mlieko?
Alergii na mlieko sme sa na našom MioMat blogu už párkrát venovali. Ide o alergiu na bielkovinu kravského mlieka, ktorá je jednou z najčastejších potravinových alergií v dojčenskom veku. Môže mamička svoje dieťa trpiace alergiou dojčiť?

Pri alergii na mlieko je dobrou správou to, že vo väčšine prípadov ide len o prechodný problém. Takmer 80% prípadov alergie úplne zmizne do 6. roku života a len veľmi zriedkavo ostáva celoživotne. Alergia sa často zamieňa s laktózovou intoleranciou – teda neznášanlivosťou mliečneho cukru. Niektoré príznaky sú síce podobne, avšak príčiny ochorenia sú úplne iné. Rozdielom sme sa venovali v našom článku Alergia na mlieko a intolerancia na laktózu: Viete, ako ich rozoznať?


Môže mamička dojčiť dieťa s alergiou na mlieko?

Vo väčšine prípadov je po zistení alergie u bábätka možné s dojčením pokračovať. Mamičkám sa však odporúča dodržiavať špeciálnu diétu a zo svojej stravy vynechať potraviny, ktoré sú vysoko alergizujúce. Samozrejme, i mliečne výrobky. Okrem toho je potrebné sledovať celkový príjem bielkovín a vápnika v zložení stravy mamičky. Vápnik nájdeme napríklad v maku, strukovinách, orechoch, celozrnných výrobkoch, v brokolici, špenáte alebo aj v čínskej kapuste.


Alergia na mlieko nie je na celý život

Ochorenie najčastejšie vzniká v dojčenskom veku a dieťa vo väčšine prípadov z neho postupne vyrastie. Hneď ako sa alergia zistí, je potrebné z jedálnička vyradiť všetky jedlá a potraviny, ktoré obsahujú kravskú bielkovinu. Po pár mesiacoch sa však odporúča skúsiť, či ochorenie neustúpilo, a to tzv. reexpozičnými testami, kedy sa do stravy opäť zavedie malé množstvo bielkoviny kravského mlieka a vyskúša, či bude bielkovina tolerovaná.

Na varenie bez mlieka je prispôsobený aj náš MioMat, ktorý vám pripraví chutné krémové polievky, ale aj kaše či rastlinné mlieka. Práve rastlinné mlieka sú skvelou náhradou za klasické mlieko.