Mamigo Blog Imunita detí a zima: Ako si s ňou poradiť?

Imunita detí a zima: Ako si s ňou poradiť?

Imunita detí a zima: Ako si s ňou poradiť?
Prežiť zimu bez prechladnutí, kašľa a soplíkov je sen azda každej mamy. Ak chcete tento sen premeniť na realitu, musíte sa v prvom rade zamerať na krehkú detskú imunitu a každý deň pracovať na tom, aby bola stále silnejšia a silnejšia.

Nemusíme hovoriť o tom, aký dôležitý je imunitný systém. Chráni nás pred všetkým “zlým”, čo sa nachádza okolo nás – baktérie, vírusy či rôzne mikroorganizmy. Budovanie imunitného systému bábätka sa začína ešte pred pôrodom v brušku. Cez placentu prechádzajú protilátky na mnohé “neduhy” z matky na dieťa a pomáhajú im bez problémov zvládnuť prvé mesiace. Táto podpora imunity ešte pred pôrodom pokračuje aj po ňom prostredníctvom dojčenia.

Dojčenie v prvých mesiacoch života bábätka je veľmi dôležité. Materské mlieko totiž obsahuje množstvo takzvaných imunoglobulínov, ktoré bábätko chránia pred baktériami a vírusmi. Počet protilátok od matky však v priebehu šiestich mesiacov klesá a organizmus dieťaťa si postupne začína tvoriť vlastné protilátky a začína sa budovať imunitný systém. Zaujímavosťou je, že plne rozvinutý imunitný systém získa človek až v puberte.


Na kvalitnom spánku záleží

Ak dieťa nespí dostatočne dlho a nemá kvalitný spánok, odrazí sa to aj na jeho imunite. Dôležitá je nielen dĺžka, ale aj kvalita. Do jedného roka by mali deti spať 14 až 15 hodín denne, do troch rokov okolo 12-tich hodín a od štyroch do dvanástich približne 10 hodín. Aby malo dieťa kvalitný spánok, vyhnite sa sledovaniu televízie či hraniu počítačových hier pred spánkom. Väčšie jedlo by mali zjesť minimálne dve hodiny pred uložením do postele.


Zdravý jedálniček hrá v silnej imunite dôležitú úlohu

Nedostatok vitamínov, základných živín či minerálov v strave sa časom prejaví zvýšenou náchylnosťou k ochoreniam a oslabenou imunitou. Treba si uvedomiť, že v strave dieťaťa musia byť zastúpené všetky makroživiny. Čo k nim patrí? Bielkoviny, tuky, ako aj sacharidy. Detský organizmus, ktorý sa vyvíja, ich potrebuje získať zo skutočne kvalitných zdrojov.

Pri deťoch sa neodporúča ani experimentovanie s rôznymi smermi výživy. Napríklad aj keď sú rodičia vegetariáni, dieťa by malo prísť do kontaktu s čo najširším spektrom potravín. To je totiž tiež jeden z faktorov, od závisí imunita dieťaťa. Samozrejme, to neplatí v prípade alergie či intolerancie na niektoré druhy potravín.

Najlepšie, čo môžete urobiť, je deťom variť doma. Len tak budete vedieť, či jedlo obsahuje dostatok všetkých živín, ktoré pre svoj zdravý vývin potrebujú. Veľkým pomocníkom vám môže byť aj náš MioMat – hrnček var, s ktorým pripravíte zdravé polievky, kaše, smoothie či rastlinné mlieka. Našou novinkou sú namiešané kaše do MioMatu. Nemusíte rozmýšľať, koľko čoho pridať do MioMatu, aby kaša dobre chutila. Jednoducho nasypete do MioMatu, zalejete vodou a necháte MioMat pripraviť kašu. Všetky kaše sú 100 % prírodné, bez mlieka, pridaného cukru a farbív.


Pobyt na čerstvom vzduchu

Aj v zime je potrebné, aby sa malo dieťa kde vybehať a načerpať energiu. Čerstvý vzduch je veľmi dôležitý. Celý deň v prekúrenej miestnosti neprispieva ani psychike, ani imunite dieťaťa. V zime treba využiť každý slnečný deň, pretože slnečných dní je, pochopiteľne, menej. A vitamín je veľmi dôležitou látkou pre fungovanie imunity. Ak má telo nedostatok vitamínu D, je takmer až o 50 % vyššia šanca, že prechladne.

Veríme, že vám naše rady a MioMat pomôže v zdravom životnom štýle a nakopne silnú imunitu. Už len pár týždňov a máme tu slnečnú jar. To spoločne vydržíme. :)