Mamigo Blog Čo jedia zdravé deti na dovolenke v exotike?

Čo jedia zdravé deti na dovolenke v exotike?

Čo jedia zdravé deti na dovolenke v exotike?
Čas dovoleniek je v plnom prúde a na jednu sa čoskoro chystáte aj vy so svojím drobčekom? Mnohí rodičia malých detí si často lámu hlavu nad tým, ako si poradiť so stravou dieťaťa na dovolenke. Ak budete dodržiavať pár zásad, nemusí to byť žiadny veľký problém.


Čisté chute sú základ

V prípade, že ešte kojíte, súčasťou jedálnička by malo byť určite materské mlieko, ovocie, zelenina, prípadne trochu neochutenej ryže. Odporúčame preferovať čisté chute – žiadne exotické koreniny, ktoré by žalúdok drobca mohli podráždiť. Prvých pár dní zvoľte jednozložkové jedlo, napríklad uvarenú mrkvu, karfiol a podobne. Ak aj po pár dňoch bude všetko v poriadku a zmena prostredia nijako neovplyvní trávenie vášho drobca, môžete prejsť na dvojzložkové kombinácie, napríklad uvarenú brokolicu s mrkvou a podobne. Vyhýbať sa nemusíte ani zdravým kašičkám zo sezónneho ovocia a zeleniny, napríklad z avokáda a banánu. Na dovolenke s deťmi vám môže byť nápomocný aj náš MioMat – hrnček var, ktorý zvládne zeleninu a ovocie nielen pomixovať a spraviť z neho zdravú kašu, ale aj uvariť a vykúzliť chutnú polievku. Vďaka tomu, že je mimoriadne jednoduchý na ovládanie a jeho tvar pripomína trošku väčšiu varnú kanvicu, ho šikovne skryjete do batožiny napríklad v aute a na dovolenke sa o zdravú stravu pre svoje dieťa postaráte raz-dva.


Nové chute áno, ale s mierou

Nehovoríme, že by dieťa nemohlo vyskúšať nové chute zeleniny či ovocia, ktoré je typické pre exotiku, v ktorej práve dovolenkujete. Ponúknuť mu to môžete, ale s mierou – po troške. Ak sa do tretieho dňa neobjaví žiadna alergická reakcia a nebolí ho bruško, môžete mu dať z rovnakej potraviny o niečo viac.


Ovocie z trhu, ktoré sa dá ošúpať

Najlepšie ovocie a zeleninu nájdete na lokálnom trhu, avšak odporúčame vám kupovať také druhy, ktoré musíte ošúpať. Znížite tým riziko prenosu baktérií či vírusov. Vynikajúcim ovocím sú banány. Ďalej to môže byť ananás, papája, melón či avokádo. Možností máte naozaj veľmi veľa.


Na dovolenke s deťmi pri mori sa radšej vyhnite týmto potravinám

Na dovolenke pre istotu odoprite svojmu dieťaťu mäso, ale aj vajíčka či mliečne výrobky. A to z jedného jediného dôvodu – z prevencie. Na výber máte také množstvo zdravého ovocia a zeleniny, že pár dní bez mäsa vydržíte – či už vy, alebo vaše dieťa. Sústreďte sa skôr na lokálne potraviny, ktoré sa v danej krajine konzumujú.