Mamigo Blog Čím nahradiť mlieko pri vianočnom pečení?

Čím nahradiť mlieko pri vianočnom pečení?

Čím nahradiť mlieko pri vianočnom pečení?Jedným z tradičných symbolov Vianoc sú pre väčšinu z nás vianočné koláče. Súčasťou mnohých z nich je však aj mlieko a ľudia s intoleranciou laktózy si na nich pochutnať nemôžu. Našťastie, takmer každé vianočné pečivo a vianočné koláče sa dajú pripraviť i v bezlaktózovej verzii.


Ako nahradiť maslo?

Maslo môžeme považovať za jednu z hlavných ingrediencií pri pečení. Čím ho nahradiť? Najčastejšou náhradou klasického masla pri pečení sú rastlinné tuky. Pri prísnej bezmliečnej diéte však odporúčame si poriadne preštudovať etikety jednotlivých rastlinných tukov, pretože nie všetky tuky, ktoré sa predávajú ako rastlinné, v sebe skutočne nemajú žiadnu živočíšnu zložku. Do niektorých je totiž pridávaná srvátka, mliečny tuk či smotanový zákvas. Na pultoch obchodov, najmä v tých, ktoré sa zameriavajú na zdravú výživu, však určite nájdete i čisto rastlinné tuky.


Vianočky bez mlieka

Vianočka je jedno z tradičných vianočných pečív, ktorých súčasťou je mlieko. Nahradiť klasické kravské mlieko však nie je takmer žiadny problém, pretože existuje bohatá ponuka rastlinných mliek, napríklad sójové, ryžové, mandľové, kokosové, makové a podobne. Odporúčame mlieko v tekutej forme, pretože je oveľa chutnejšie a kvalitnejšie než sušené. Rastlinné mlieko jednoducho pripravíte aj v našom MioMat – hrnčeku var. MioMat má až dva programy na prípravu rastlinného mlieka. VeggieMilk – cereal je krátky 10-minútový program, ktorý vám pripraví rôzne druhy rastlinných mliek (makové, pšenové, pohánkové a pod.). Ohrev dosiahne maximálne 75°C. Druhým programom na prípravu rastlinného mlieka ja VeggieMilk – Soy. Ide o 25-minútový program prípravy strukovinového rastlinného mlieka zo sóje alebo cíceru. Ohrev dosiahne 100°C. V MioMate môžete pripraviť rastlinné i v RAW podobe. Program RAW je 15 minútový program, v ktorom je možné pripraviť mlieko z kokosu, orechov, arašidov či sezamu. Zachová prírodné enzýmy a antioxidanty, pretože ohrev dosiahne len 42°C.

Množstvo chutných receptov na zdravé koláče nájdete aj na našej stránke s receptami. Inšpirujte sa nimi. :)