Mamigo Blog Ako zostaviť jedálniček pri RAW stravovaní

Ako zostaviť jedálniček pri RAW stravovaní

Ako zostaviť jedálniček pri RAW stravovaníPočuli ste už o vitariánoch? To sú ľudia, ktorí uprednostňujú RAW stravu – teda jedia len tepelne neupravenú zeleninu, ovocie, obilie či oriešky. RAW strava má svoje klady i zápory, prívržencov i odporcov, no na jednom sa môžeme zhodnúť všetci. Nášmu telu občas nezaškodí dopriať si surovú zeleninu a ovocie. Nájdete tam totiž najviac vitamínov a minerálov, ktoré sa nezničili tepelnou úpravou.

Mnohí ľudia si myslia, že RAW strava je výdobytkom modernej doby, ale opak je pravdou. Prvým známym prívržencom RAW stravovania bol švajčiarsky lekár Maximilian Bircher-Benner, ktorý v 19. storočí vynašiel müsli. Vitariánstvo, ako ho poznáme dnes, spopularizovala v 80. rokoch 20. storočia známa autorka kníh o zdravej strave Leslie Kenton, ktorá presadzovala názor, že v zdravom jedálničku by sa malo nachádzať 75% surových potravín.


Čo je RAW strava a ako si ju pripravím?

RAW recepty sa zakladajú na jednom jedinom princípe, ktorý nemôžete porušiť, inak váš koláč, torta, polievka či hlavný chod nebude môcť mať prívlastok RAW. Ohriať ho môžete maximálne na teplotu 42°C. RAW potraviny sa teda jedia buď surové, mierne ohriate, usušené, rozmixované, odšťavené, nastrúhané alebo nakrájané. Ako je možné odhadnúť teplotu ohrevu? Nemusíte mať pri každej príprave RAW stravy poruke teplomer. Úplne si postačíte s naším MioMat hrnčekom var, ktorý pripraví RAW polievku či rastlinné mlieko raz-dva! MioMat s funkciou RAW vám totiž umožní variť tak, aby sa jednotlivé ingrediencie zohriali na maximálne 42°C.


Výhody RAW stravy hrajú v jej prospech

Surové potraviny sú bohaté na antioxidanty a tie pomáhajú napríklad potlačiť príznaky starnutia alebo znížiť riziko vzniku rôznych ochorení. O zaradení RAW stravy do svojho jedálnička by ste mali popremýšľať napríklad aj vtedy, keď máte problém s trávením alebo slabou imunitou. RAW strava je pomáha aj pri chudnutí, pretože prijímate len minimálne množstvo spracovaných sacharidov a tukov, ktoré spôsobujú priberanie. Keďže ich jete len v prirodzenej forme, vaše telo si s nimi poradí oveľa ľahšie ako spracovaným cukrom a tukmi.


RAW koláče, RAW torty – zdravé maškrty

RAW strava nie je len o zelenine a ovocí. Poteší aj maškrtné jazýčky, pretože si môžete pokojne upiecť aj RAW tortu či chutné RAW koláče. RAW receptov nájdete na internete celú kopu a, samozrejme, aj na našom webe MioMat. Veríme, že vás nejakými receptami inšpirujeme aj my a jedlám v RAW podobe prídete na chuť spolu s nami a naším MioMat – hrnčekom var.