Mamigo Blog Ako prirodzene posilňovať imunitu detí?

Ako prirodzene posilňovať imunitu detí?


Zima bez chrípky a prechladnutia azda ani nie zima. A keď sa bavíme o deťoch, platí to dvojnásobne. Všetci rodičia snívajú sen o zime bez soplíka, kašľa a boľavého hrdla, ktoré trápia ich ratolesti. Imunita dieťaťa nie je v prvých rokoch života dostatočne silná, aby dokázala bojovať proti zlým vírusom a baktériám. 


Ako starostlivý rodič však môžete obranyschopnosť dieťaťa budovať. Poradíme vám, ako pomôcť posilniť imunitu u detí, aby boli zdravé nielen v zime, ale po celý rok. 


Malý človiečik, krehká imunita

Imunita dieťaťa sa vyvíja už v tele matky. Cez placentu k dieťaťu prenikajú dôležité protilátky, ktoré dieťa chránia počas prvých mesiacov života. Tieto protilátky dieťatko dostáva aj po narodení. Materské mlieko obsahuje imunoglobulín, ktorý je strašiak pre vírusy a baktérie. Koncentrácia imunoglobulínu ale v priebehu pol roka enormne klesá a dieťa si začína tvoriť vlastné obranné látky. Kým je hladina protilátok dostatočne vysoká, prejde určitý čas. A v tomto medziobdobí je dieťa veľmi citlivé na ochorenia. Preto je na vás aby ste sa o zdravie dieťatka postarali. 


Sladké sny pre zdravý spánok

Spánok je dôležitý pre každého. Obzvlášť pre malé deti. Organizmus sa počas spánku regeneruje a naberá silu bojovať proti vonkajším vplyvom. Spánok u detí do 1 roka by mal trvať 14 – 15 hodín, u trojročných detí 12 – 14 hodín a od štyroch rokov 10 hodín. Rovnako dôležitá ako dĺžka je ale i kvalita spánku. Dieťa by nemalo ísť do postele nabudené, ale upokojené. To znamená, že pred spaním vypíname televíziu, počítač a ak príde dve hodiny pred spaním hlad, podávame iba ľahké jedlá. 


Zdravý jedálniček

Hlavná základňa imunity je v brušku. Je tak logické, že strava má zásadný vplyv na prirodzenú obranyschopnosť. Dieťa potrebuje vyvážené zastúpenie všetkých živín, teda cukrov, tukov a bielkovín. Varte deťom doma jedlo, bohaté na vitamíny a minerály. Uprednostnite šetrné spôsoby prípravy, pri ktorých si potraviny uchovajú dôležité látky. 

S varením vám pomôže exkluzívny hrnček var - MioMat. Šikovný pomocník do kuchyne, ktorý v sebe spája funkcie polievkovaru, kašovaru, výrobníka rastlinného mlieka a smoothie makera. Navarí zdravé polievky, kaše, urobí smoothies aj rastlinné mlieko. To všetko iba za maximálne 25 minút. Chcete aby dieťa dostalo všetky vitamíny zo zeleniny a ovocia? Nastavte na  MioMate funkciu RAW a vychutnajte si skvelé a zdravé jedlo, pripravené šetrným spôsobom. 


Slniečko a čerstvý vzduch = najlepší kamaráti

Pre deti je veľmi dôležité, aby trávili čas vonku. Vybláznia sa na čerstvom vzduchu a načerpajú energiu. Veď čo je krajšie ako vyštípané líčka a šťastný smiech detí, stavajúcich snehuliaka? Okrem toho, chladný vzduch je forma otužovania, a to je starý známy návod na posilnenie imunity. 


V zime síce veľa slnka nie je, ale využite každý pekný deň. Vďaka slnku získavame vitamín D, ktorý je nesmierne dôležitý pre správnu funkciu imunity.